RİTTAL YETKİLİ SERVİSİ

Evaporatif Soğutma Nedir ?
Evaporatif soğutma sistemleri, sıcak ve nem miktarı düşük olan bölgelerde daha etkili ve verimli olan, enerji tüketimleri az olan ve çevre dostu iklimlendirme sistemleridir. Bunların yanında enerji verimliliği ve ekonomi açısından da tercih edenler için avantajlı bir üründür.

Evaporatif Çalışma Mantığı
Evaporatif ( buharlaştırmalı ) soğutma basit bir prensibe dayanır. Buharlaşma her sıcaklıkta olabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde serinleme meydana gelir. Sıcaklığın artması buharlaşmayı aynı oranda hızlandırır.

Evaporatif Nasıl Çalışır ?

Klimexsevaporatif soğutucularda bulunan gözenekli ve selülozik malzemeden özel olarak imal edilmiş petekler sirkülasyon pompası vasıtasıyla ıslatılırlar. Petek üzerinden geçen hava, suyu buharlaştırır. Buharlaşan su havadan ısı alır ve evaporatif soğutma gerçekleşmiş olur.

Soğutucu cihazın fanı tarafından cihaz içerisine emilen sıcak hava, pedlerin içinden geçtiği sırada pedlerin üzerinden akan su ile temas eder. Doğal buharlaşma işlemi meydana gelerek taze ve soğuk hava ile konforlu ortam sağlanmış olur. Bu sağlanan havada direkt veya kanallar ile ortama basılır.

Proses boyunca havanın yaş termometre sıcaklığı ve entalpisi sabit kalırken, hava ve su arasındaki eş zamanlı gizli ve duyulur ısı transferi gerçekleşir. Bu sebepten dolayı, kuru termometre sıcaklığında bir düşüş meydana gelirken havadaki nem oranında artış görülmektedir. Bu tür evaporatif soğutmada hava filtre edilmiş olduğundan daha temiz hava kanal yardımı ile içeri verilmiş olunur ve iyi bir iç ortam hava kalitesi sağlanır. Klimexsevaporatif soğutma ünitesinde bulunan fan yardımı ile soğutma etki alanı arttırılmış olunur. Evaporatif ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Evaporatif iklimlendirme sistemi ortama taze ve serin hava basarak diğer taraftan; ortamdaki mevcut kötü havanın tahliyesi ile ortamda sürekli TAZE ve SERİN HAVA bulunmasını sağlar.

 

Hemen Bize Yazın

DÖKÜMANLAR