RİTTAL YETKİLİ SERVİSİ

PANO KLİMALAR HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Pano klima, ağırlıklı olarak sanayi alanında kullanılan soğutma sistemlerine verilen addır. Bu klima türleri, ev tipi klimalardan sahip olduğu bazı özellikler sebebiyle ayrılmaktadır. En başta da çok daha geniş alanlarda kullanılması ve iç mekanların homojen bir şekilde soğutularak belirlenen ısıya düşürülmesi noktasında pano tipi klima türleri önemli bir rol üstlenmektedir.

Pano kliması, soğutma ihtiyacının elzem olduğu ortamlarda bu görevi tek bir panel aracılığıyla yerine getiren son teknoloji ekipmanların başında gelmektedir. İklimlendirme sistemleri alanında hatırı sayılır bir yere sahip olan ve çok sayıda endüstriyel faaliyetin yürütülmesinde sıklıkla ihtiyaç duyulan pano klimalar, günlük hayatımızda da çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pano kliması, ortam ısısını ihtiyaç duyulan seviyeye getirirken havadaki nemi azaltmaktadır. Aynı zamanda içerideki havayı toz ve benzeri maddelerden arındırarak temiz, taze ve sağlıklı bir solunum imkanı sağlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle yalnızca ısıyı stabil tutmakla kalmamakta ve günümüzün önemli bir bölümünü geçirmekte olduğumuz işyerleri gibi alanları sağlıklı bir çalışma ortamına dönüştürmektedir.

PANO KLİMASI KULLANIM ALANLARI

Pano klima sistemleri, oldukça geniş alanlara nüfuz edebilme özelliğiyle ön plana çıkan endüstriyel klima çeşitlerinin başında gelmektedir. Günümüzde, üretimin olduğu her alanda pano klimalar ile karşılaşmak oldukça mümkündür.

Fabrika ve endüstriyel faaliyetlerin gerçekleştirildiği diğer çalışma alanlarına ek olarak, yetişen ürünlerin muhafazasının önem arz ettiği seralarda veya kimyasal maddelerin bulunduğu düşük ısı gerektiren laboratuarlarda iklimlendirme sistemleri örneklerine rastlanmaktadır.

Pano kliması nerede kullanılır sorusunun detaylı yanıtı içinse aslında hemen her sektöre göz atmakta fayda vardır. Pano iklimlendirme sistemleri, hızlı ve etkili soğutma sağlaması sayesinde oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahip olmaktadır.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan pano iklimlendirme kullanım alanları nelerdir, detaylı bir şekilde inceleyelim:

1. Tekstil atölyeleri pano klimaların yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesidir.
2. Otomotiv sanayii, endüstriyel klimaların tercih edildiği sektörlerin arasındadır.
3. Tüketim ürünlerinin korunması ve uzun süre saklanması amacıyla yine pano klimaların soğutma özelliğinden yararlanılır.
4. Ameliyathane gibi yüksek oranda sterilite ve hijyen gerektiren ortamlar pano tipi klima ile soğutulur.
5. Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen asansörlerde de pano klimalar tercih edilmektedir.
6. Kimyasal maddelerin bulunduğu laboratuarlarda ve ilaç sektöründe iklimlendirme sistemleri yaygın olarak kullanılır.
7. Seralarda sebze meyvelerin yetiştirilmesi ve bu besinlerin muhafazası için gerekli olan ısı iklimlendirme sistemleriyle sağlanmaktadır.
8. Evimizin vazgeçilmezi olan beyaz eşyaların üretildiği fabrikalarda da pano klima mekanizmalarına yer verilmektedir.

PANO KLİMASI NASIL ÇALIŞIR?

Gereksinim duyulan ısıyı tek bir panel aracılığıyla sağlayan pano tipi klima türleri, tercih edilecek alanlara göre farklı özelliklere sahip olmalıdır. Çalışma prensibi belirli bir mantığa dayanmakla beraber, bu klimalar bazı teknik detaylar açısından değişkenlik gösterebilmektedir.

Temelinde iklimlendirme kavramı ve bu uygulamanın yüzlerce yıllık birikim ile günümüze ulaşması yatmaktadır. İklimlendirme, ortam sıcaklığının ihtiyaç duyulan seviyeye getirilerek sabit bir ısıda tutulması anlamına gelmektedir. Bu sebeple, gerek ısıtma gerekse de soğutma amacıyla üretilen çeşitli klima çeşitleri mevcuttur.

Öte yandan pano klimalar iç mekandaki havanın temizlenmesi ve nem oranının azaltılması gibi amaçlara da hizmet etmektedir. Pano klimalar, içerisinde bulunan fan mekanizması sayesinde içerideki havayı, dolayısıyla tozu ve nemi alarak serin ve temiz havanın dolaşımına olanak sağlamaktadır.

Modern yaşamda, endüstriyel faaliyetlerin gerçekleştirildiği büyük fabrikalarda ve diğer pek çok alanda pano klima sistemlerinin sergilediği bu etkili performanstan yararlanılmaktadır.

 

Hemen Bize Yazın

DÖKÜMANLAR